Powered by Smartsupp

Neviete či sú infrapanely vhodne ako hlavný zdroj kúrenia? Neviete ako správne použiť infrapanely? Zamýšlate sa nad tým, ako sa na infrapanely pripraviť?

Realizovali sme návrh, dodávku a montáž našich stropných infrapanelov v jednom byte v Bratislave a radi sa s Vami podelíme o všetky cenné rady! Veríme, že Vám to pomôže pri Vašom rozhodovaní sa a pripravíte sa správne na montáž infrapanelov....

 

 

Dôležitý je návrh a plánovanie hneď na začiatku!

Podorys navrhu stropnych infrapanelov

Podľa veľkosti bytu, jeho objemu a dispozície nábytku sme spracovaily návrh rozmiestnenia infrapanelov a ich výkony. Do návrhu sme použili naše stropné infrapanely o výkone 900W.

Pre každú jednu miestnosť sme navrhli ovládanie infrapanelov pomocou našich nástenných SMART WIFI termostatov ktoré umožňujú ovládanie aj keď je domáci mimo domu. Každy termostat dokáže utiahnúť až 16A. Tým pádom, pre každý termostat išiel samostatný kábel z rozvádzača (CYKY 3x2,5) istený 16A ističom. Termostat nepotrebuje žiadný iný kábel na ovládanie cez WIFI, pripája sa bezdrôtovo, stačí mu len prívod 230VAC káblom 3x2,5.

Výkon infrapanelov potrebný na vyhriatie jednotlivých miestností sme vypočítali pomocou nášej kalkulačky ktorú si môžete vyskúšať tu: infrapanelyvypocet.irpanel.sk

Samotnú prípravu kabeláže realizoval dodávateľ elektroinštalácie. V prípade záujmu, elektroinštaláciu vieme zabezpečiť aj mi a naši elektrikári.

Nasledujú špináve práce a príprava pred montážou!

Hneď po natiahnutí kabeláže a po realizácií omietky alebo sadrokartónov, odporúčame pripraviť diery a inštalačné krabice v mieste zapojenia infrapanelov.

V našom prípade sme mali sadrokartónový podhľad do ktorého sme pred maľovaním vykrúžili diery v mieste vyustenia káblov z infrapanelov a navŕtali a osadili hmoždinky v mieste úchytu. Na to sme si vyrobili šablónu z kartónu pomocou ktorej sme všetko naznačili na strope.

V mieste vyustenia kábla sme vykrúžili dieru o priemere 68mm ktorá je vhodná aj pre osadenie elektro inštalačnej krabice KP68. V prípade parozábrany alebo omietky, odporúčame osadenie priamo elektroinštalačných krabic, aby ste mali kde kábel z panelu pohodlne upratať.

Ako hmoždinky sme do sadrokartónového stropu dokúpili hmoždinky značky FISCHER DUOPOWER 6x50 nakoľko hmoždinky v balení sú skôr určené do betónu.

Na zarovnanie panelov odporúčame použiť laserový samonivelizačný zameriavač.

ODPORÚČAME: Po vyvrtaní dier na úchyty odporúčame jeden panel vždy mať rozbalený a otestovať, či dieri sedia. Počas vrtania najmä do betónu, môže dojsť ku jemnému posunu dieri čo Vám môže pri montáži spôsobiť zbytočné nervy.

Osadenie a zapojenie je už len hračka...

Po vymaľovaní prichádza už len nahodenie infrapanelov do pripravených úchytov a ich zapojenie a oživenie.

Najprv sme nahodili všetky infrapanely a následne sme zapojili a oživili termostaty. Keď sme už všetko pripravili podľa hore uvedeného postupu, samotná montáž infrapanelov aj termostatov prebehla rýchlo a jednoducho. Termostaty nie je potrebné nijako špeciálne programovať, všetky sú už nastavené od výroby, stačí ich nahodiť, zapnuť a podľa tohto VIDEO návodu pridať do mobilnej aplikácie a môžete začať kúriť.

Ak by ste počas zapojenia termostatov nemali spojazdnenú WIFI sieť nevadí, termostaty budú fungovať v manuálnom režíme bezproblémovo. Viete si na termostate nastaviť požadovanú teplotu jednoducho pomocou šipky hore alebo dole.

Zhodnotenie a energetická bilancia

Celkovo sme teda na vykúrenie bytu použili 10ks stropných infrapanelov o výkone 900W a jeden stropný infrapanel o výkone 450W. Inštalovaný výkon vykúrovacej sústavy teda vychádza na 9,45kW pre byt o celkovej ploche 107m2 čo je 88W na 1m2 učítkovej plochy bytu. Presné náklady na kúrenie budeme sledovať a následne doplníme údaj o spotrebe a nákladoch.