Powered by Smartsupp

Často sa stretávame s otázkou, akú spotrebu majú infrapanely, ako si vybrať ten správny výkon a aký veľký priestor dokážu vykúriť.

Infrapanely fungujú na princípe infra žiarenia ktoré sa rovnomerne vyžaruje do priestoru a tak ohrieva priestor, predmety v priestore a osoby. Vďaka tomu infrapanely dokážu behom niekoľkých minút od zapnutia zabezpečiť príjemné teplo ako zo slnka. Dopadajúce infra žiarenie ohrieva povrchy v priestore, podlahu a steny rovnako ako slnko prenikajúce cez okno. Ohriate povrchy následne naakumulované teplo odovzdávajú do priestoru a tak rovnomerne ohrievaju priestor, čim nedochádza ku veľkým rozdielom tepla v priestore a tým pádom nedochádza ku prúdeniu vzduchu a víreniu prachu, čo je výhodné najmä pre alergikov.

Rovnako ako pri voľbe iných typov kúrenia, tak aj pri infra paneloch, je potrebné pri výbere vypočítať, aký veľký tepelný výkon potrebujete pre danú miestnosť. Ideálnym riešením je dať si vypočítať tepelné straty domu odborníkom, nakoľko ide o komplexnejší výpočet, do ktorého vstupuje množstvo parametrov, ako sú poloha domu, hrúbka stien, typ a hrúbka izolácie, počet sklenených plôch, ich tepelná vodivosť a pod...

Pre orientačný a rýchly výpočet sme pre vás pripravili zjednodušenú kalkulačku kde si môžete vypočítať, aký výkonný infrapanel potrebujete pre vašu miestnosť. Stačí si vybrať stupeň izolácie, zadať plochu miestnosti a zistíte minimálny výkon infrapanelu ktorý potrebujete. Vypočítaný výkon odporúčame vždy zaokruhľovať smerom nahor, zabezpečíte si tak dostatočnú rezervu v tepelnom výkone.

porovnanie konvenčného kúrenia a infra kúrenia

Spotreba a výkon vykurovacích infrapanelov

Čo sa spotreby infrapanelov týka, tá je závislá najmä na tom, ako dlho budete mať infrapanel zapnutý. Spotreba sa udáva v jednotke kWh, kde napríklad pri paneloch o výkone 700W pri zapnutí po dobu 1h spotreba vychádza 0,7kWh. To znamená, že ak na vyhriatie priestoru potrebujete panel o výkone 700W, ktorý počas dňa bude celkovo kúriť povedzme 10 hodín, jeho spotreba bude 7kWh na 1 deň (čo je pri cene el. 0,1eur/kWh celkom 0,7 eur/deň).

Netreba sa však báť vyššieho výkonu infrapalenov. Výkon ktorý potrebujete na vykúrenie priestoru je stále konštantný, to znamená, že pri voľbe výkonnejšieho infrapanelu, napr. 900W, spotreba el. energie nebude vyššia. Výkonejší infrapanel totiž dokáže danú miestnosť vyhriať rýchlejšie, a tým pádom bude potrebovať menej času na to, aby dosiahol vami požadovanú teplotu. To znamená, že spotrebu bude mať v konečnom dôsledku rovnakú ako 700W infrapanel, možno aj nižšiu.

Pre dosiahnutie maximálnej úspory el. energie je veľmi dôležitý spôsob ovládania a spínania infrapanelov. Teda zabezpečiť to, aby infrapanely zbytočne neprekurovali priestor, a na druhú stranu aby nedovolili vychladnutie priestoru. Manuálne spínanie infrapanelu v domácnostiach preto nie je vhodným riešením.

V našom eshope ponúkame ku väčšine infrapanelov možnosť vybrať si variant so zabudovaným termostatom a to: Termostat s diaľkovím ovládaním alebo WIFI termostat.

V oboch prípadoch je spínací prvok súčasťou infrapanelu a zabezpečuje jeho spínanie automaticky na základe nastavenej teploty.

Existuje samozrejme aj možnosť ovládania infrapanelov pomocou tepelne spínaných zásuviek alebo nástenných termostatov. V našom eshope ponúkame dokonca WIFI zásuvku ktorú je možné použiť na spínanie nielen infrapanelov. WIFI zásuvku, ako aj infrapanely s WIFI termostatom, je možné ovládať aj na diaľku a tak si napríklad zabezpečiť vyhriatie domu alebo chaty ešte pred vašim príchodom. Stačí iba stabilná WIFI sieť a internet.